Sıkça Sorulan Sorular

Diş Nasıl Beyazlatılır?

Öncelikle diş yüzeyi temizlenerek dişin kendi rengi meydana çıkarılır. Dişlerin kendi renkleri diş yüzeyine uygulanan karbamit-peroksit veya hidrojen peroksit gibi kimyasallarla açılabilirler. Temel olarak iki yöntem vardır

Ev tipi diş beyazlatma (home bleaching)


Ağızdan alınan ölçülerde dişlerin üzerine şeffaf ve yumuşak ince bir plak hazırlanır. Hekim tarafından verilen şırınga şeklindeki jel ilaçlar plağın içerisine sıkılır ve plak ağıza takılarak kişinin kendisi tarafından uygulanır. Plağı günde 2-4 saat uygulayarak 1 hafta sürede diş dokusunda genellikle yeterli beyazlama sağlanmış olur. Bu süre uzatılıp kısaltılarak beyazlamanın miktarı ayarlanabilir.

Klinik tipi diş beyazlatma (office bleaching)


Hekim tarafından daha yüksek daha konsantrasyonda beyazlatma ajanları diş yüzeyine uygulanarak 45 dakika ile 1 saat gibi bir sürede tamamlanır. Uygulanan kimyasal ajan dişeti ve yumuşak dokularda hasar meydana getireceğinden, diş hekimi dişleri dişeti ve yanak, dudak dokularından tamamen izole eder. Kimyasallar diş yüzeyine uygulanarak bekleme aşamasına geçilir. Lazer veya UV ışınlarıyla beyazlatma ajanı aktive edilerek  bu süre tamamlanır.

Zaman zaman daha radikal sonuç elde etmek için bu iki yöntem kombine edilerek uygulanabilir ve 6-12 ayda bir tekrarlanır.

Tümünü Görüntüle
WhatsApp Destek