Abse

Abse

Abse

ABSE

DİŞ ABSELERİ

 

Diş kökünde başlayıp çene kemiğine yayılan ve oradan diş etinde şişlik morarma şeklinde kendini gösteren iltihaplara apse denilmektedir.

Apse tedavisinde ayırıcı tanı çok önemlidir.  Sebep doğru teşhis edilirse tedavi kolaylaşır. Örneğin; dişin sinirlerinin derin çürükler , kırıklar, başarısız dolgular sebebiyle iltihaplanması sonucu meydana gelen apseler erken dönemde teşhis edilirse kanal tedavisi ile iyileştirilebilir.

Fakat diş eti iltihaplanması kaynaklı apselerin tedavisi derin küretaj işlemi ile o bölgenin enfeksiyondan arındırılmasıdır, eğer apse 20 yaş dişi sebebiyle oluşmuşsa dişin alınması gerekir.

İleri tedavi yöntemlerinden biri de o bölgeye aktif ozon uygulanmasıdır. Hasta şişlik, zonklayan tarzda ağrılar, ağza acı-ekşi tat gelmesi durumlarında mutlaka zaman kaybetmeden diş hekimine başvurmalıdır.

Doğru bilinen yanlışlardan biri  de antibiyotik kullanımı sonucu bu tarz apselerin iyileştiğinin düşünülmesidir. Antibiyotik sebebi ortadan kaldırmaz sadece enfeksiyonu belli bir süreliğine baskılar.

 

 

 

*İlgili Resimde Solda ilerleyen orta dereceli bir çürük izlenebilmektedir.

Sağdaki dişte ise çürük dişin merkezine ulaşmış, kök kanal sisteminin içerisinden ilerledikten sonra kök ucundan çene kemiğine yayılan bir abse olarak kendini göstermiştir.

***Alttaki Resim ise MORs DENT Klinikleri ve MORs ENSTİTÜ hastalarından T.S.’a aittir. Kendisi geç kaldığı için bu eziyeti yaşadığını, tüm hastalarımıza ASLA GECİKMEMELERİNİ Tavsiye ettiğini söylemektedir.

WhatsApp Destek