Kanser ve Tümörler

Kanser ve Tümörler

Kanser ve Tümörler

KANSER VE TÜMÖRLER

TÜMÖR CERRAHİLERİ

Ağız İçi ve Çevresi Kanserleri

 

Diş Hekimliği ve Çene/Yüz Cerrahileri içerisinde çenelerde,  diş köklerinde,  ağız tabanı,  dil,  yanak, dudak gibi tüm bölgelerde kistler, tümörler oluşabilmektedir.

Diş Hekimleri, Dermatologlar,  Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahlar, Kulak Burun Boğaz Uzmanları ve özellikle de Çene/Yüz Cerrahları, Onkoloji Uzmanları ile beraber bu gibi mühim hastalıkları kimi zaman teşhis eder kimi durumda ise medikaman tedaviler, koruyucu önlemler ve cerrahi müdahaleler ile tedavi ederler.

Hastalarımıza artık uygun olmayan protezler, keskin köşeli, kırık kenarlı dolgu-protez gibi durumlarda bulundukları riskin ne derece yüksek olabileceğini anlatmaya devam ediyoruz.

Yanı sıra Özel MORs ORAL&DENTAL ENSTİTÜ’müzde Ağız-Çene-Yüz Kanserleri ile ilgili çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

 

EPULİS FISSURATUM

Diş eti mukozasında meydana gelen kötü huylu olmayan tümörlere epülis fissuratum (İrritasyonel Fibroma) adı verilmektedir. Uzun süre uyumsuz hareketli protez kullanımı, gebelerde hormonal değişimler gibi çeşitli sebepleri vardır. Ağız içinde böyle oluşumlar rahatsız edici olduğundan cerrahlar tarafından lokal anestezi ile kolaylıkla alınabilirler.

Hastalarımıza artık uygun olmayan protezler, keskin köşeli, kırık kenarlı dolgu-protez gibi durumlarda bulundukları riskin ne derece yüksek olabileceğini anlatmaya devam ediyoruz.

 

AĞIZ KANSERLERİ

Ağız kanserlerinin sıklığı ve ciddiyeti çoğunlukla 45 yaşın üzerinde ortaya çıkar ve erkeklerde oluşma olasılığı kadınlara oranla 2 kat fazladır.

Ağız kanserlerinin oluştuğu bölgeler sıklıkla; dil, ağız tabanı, dil köküne yakın yumuşak damak alanları, dudaklar ve diş etleridir.

Ağız kanserleri erken dönemde teşhis edilerek tedavi sağlanmaz ise yayılarak sürekli ağrı, fonksiyon kaybı, tedavi sonrası düzeltilmesi mümkün olmayan yüz ve ağız deformasyonları, hatta ölümlere neden olabilir.

Diş Hekimine düzenli aralıklarla gidilmesi ağız kanserlerinin erken dönemde yakalanması açısından da önemlidir.

 

 

 

Ağız kanserlerinin nedenleri nelerdir?

Ağız kanserlerinin kesin nedeni tam olarak bilinmez.

Bununla beraber, tütün ürünleri, alkol ve bazı besinlerdeki karsinojen maddeler ve özellikle ağız dışı bölgelerde (dudak gibi) fazla güneş ışığına maruz kalınması gibi faktörlerin kanser riskini arttırdığı bilinmektedir.

Genetik yatkınlık da ağız kanserleri için risk faktörleri arasındadır.

 

 

 

Ağız kanserlerinin muhtemel belirtileri;

 • Ağız içinde veya etrafında beyaz veya kırmızı renkli alanlar
 • Ağız içinde hassas, tahriş olmuş, kabarık veya kalınlaşmış alanların olması
 • Ağızda veya boğazda tekrarlayan kanamalar
 • Seste boğukluk veya boğazda yutulamayan cisim hissi
 • Çiğneme ve yutma güçlüğü
 • Dil ve çene hareketlerinde zorlanma
 • Dil veya ağzın diğer bölgelerinde his kaybı, uyuşukluk
 • Alt veya üst çenede meydana gelen şişlikler ve bunun sonucu mevcut protez uyumunun bozulması
 • Ağız kanseri lezyonları başlangıç döneminde ağrısızdır ve bu nedenle de ihmal edilebilirler.  Kanser ilerleyerek sağlıklı ağız dokularında harabiyet oluşturdukça ağrı şikâyeti de başlar. Kişinin ağız kanserini fark etmesi güç olabilir. Erken tanı için en ufak bir değişiklikte  Diş Hekimine gidilmesi son derece önemlidir. Ayrıca düzenli diş hekimine gitme alışkanlığı erken tanıda önemli rol oynar.

 

 

 

Ağız kanseri riskinin azaltılması;

 • Sigara, sigar, pipo gibi tütün ürünlerini kullanmayınız, tütün çiğnemeyiniz
 • Alkol kullanıyorsanız, aşırıya kaçmayınız
 • Hem alkol hem de tütün ürünlerini kullanan kişilerde ağız kanseri riski, alkol ve tütün ürünlerini kullanmayan kişilere göre 15 kat artmıştır
 • Meyve ve sebzeden zengin diyetle besleniniz (araştırmalar bu tür diyetin ağız kanseri riskini azaltabileceğini ileri sürmektedir)

·  Düzenli olarak Diş Hekimine gitmeyi ihmal etmeyiniz.

 

 

 

WhatsApp Destek